האם אני בסיכון לשבץ מוחי?

שבץ מוחי עלול לקרות לכל אחד, אך יש גורמים שמעלים את הסיכון לשבץ מוחי.
חשוב שתדעו מהם גורמי הסיכון, להבין האם וכיצד ניתנים לשינוי ומה תוכלו לעשות כדי להפחית את הסיכון שלכם.

גורמי סיכון עיקריים הקשורים לרקע אישי

גיל
כ-4 מתוך 5 מקרי השבץ קורים מעל גיל 60, והסיכון עולה עם הגיל. הסיבה לכך היא שככל שאנחנו מתבגרים העורקים נהיים צרים וקשים יותר.


הסטוריה משפחתית
אם הורה, סבא/סבתא, אח או אחות שלכם לקו בשבץ מוחי – במיוחד לפני גיל 65 – הסיכון שלכם לשבץ מוחי עשוי להיות גבוה יותר. לעיתים שבץ מוחי נגרם בגלל בעיה גנטית שגורמת לחסימה של מעבר הדם למוח.


מין
בישראל, יותר ממחצית מהמקרים של שבץ מוחי הם בגברים, והגיל הממוצע שבו גברים לוקים בשבץ מוחי צעיר יותר מנשים.


גורמי סיכון עיקריים שניתן לנהל

לפעמים גורמי הסיכון קשורים לסגנון או אורח החיים שלנו או למצבים בריאותיים. את חלקם ניתן לנהל או לשנות:

מצבים רפואיים


פרפור פרוזדורים

פרפור פרוזדורים (atrial fibrillation או בקיצור AF) הוא סוג של הפרעת קצב בלב. זוהי אחת מהסיבות השכיחות לשבץ מוחי תסחיפי (thrombotic stroke). לאדם עם פרפור פרוזדורים סבירות גבוהה פי 5 ללקות בשבץ מוחי , לעומת אדם בלי פרפור פרוזדורים. אם יש לכם פרפור פרוזדורים, שוחחו עם הרופא מה עליכם לעשות כדי להקטין את הסיכון שלכם לשבץ מוחי.

 

למה פרפור פרוזדורים מעלה סיכון לשבץ מוחי?

בפרפור פרוזדורים, קצב הלב מהיר ולא קבוע, ולכן הלב לא תמיד ירוקן את כל הדם ממנו לפני שהוא מתמלא שוב. בעקבות כך הדם נאגר בעליות (פרוזדורי) הלב, מה שמעלה את הסיכון להיווצרות קרישי דם בלב. אם נוצרים קרישי דם בלב, קיים סיכון שהם יצאו לזרם הדם לכיוון המוח. אם קריש דם חוסם כלי דם שמגיע למוח, נפסקת אספקת דם עשיר בחמצן לתאי המוח, מה שעלול לגרום לשבץ מוחי.

 

לחץ דם גבוה

לחץ דם (blood pressure) מאפשר למדוד את עוצמת מעבר הדם דרך דופנות העורקים כשהלב שואב ומזרים את הדם אל הגוף. יתר לחץ דם (המכונה גם לחץ דם גבוה), מתפתח כשהדם בעורקים מוזרם בעוצמה גבוהה מדי באופן קבוע.

אם יש לכם יתר לחץ דם, שוחחו עם הרופא המטפל על הדרכים שבהם תוכלו לנהל ביעילות את לחץ הדם שלכם.

 

למה לחץ דם מעלה סיכון לשבץ מוחי?

לחץ דם גבוה מעמיס על כלי הדם, כולל אלה המגיעים למוח, מה שעשוי להעלות את הסבירות לחסימה או להיחלשות כלי דם שעשוי לדמם. חסימה או דימום כלי דם במוח עלולים לגרום לשבץ מוחי.

 

טרשת עורקים

טרשת עורקים (atherosclerosis) היא מצב שבו חומרים שומניים מצטברים בדפנות העורקים. החומר השומני גורם להיצרות העורק ומקשה אותו, מה שמעלה את הסיכון לחסימתו. לפעמים, קריש דם נוצר על גבי הרובד השומני. משם הוא עשוי לנוע בזרם הדם למוח ולגרום לשבץ מוחי. אם יש לכם טרשת עורקים, שוחחו עם הרופא המטפל על הדרכים שבהם תוכלו לנהל מצב רפואי זה.

 

כולסטרול גבוה

כולסטרול הוא חומר שומני שחיוני לתפקוד תקין של הגוף. הוא מיוצר בגוף או במזון שאנו אוכלים. רמות גבוהות של כולסטרול בעורקים עלולות לחסום זרימת דם תקינה למוח ולגרום לשבץ מוחי. אם רמות הכולסטרול שלכם אינן תקינות, מומלץ לשוחח עם הרופא באילו דרכים תוכל להפחית את רמות הכולסטרול בדם.

 

סוכרת

באנשים עם סוכרת (diabetes) הגוף מפסיק לייצר אינסולין (סוכרת סוג 1) או שאינו מייצר מספיק אינסולין / לא מגיב לאינסולין כמו שצריך (סוג 2). רמות גבוהות של סוכר בדם עלולות להרוס את כלי הדם, להקשות ולהצר אותם, ועל כן, להעלות את הסיכון שייחסמו. אם חסימת כלי הדם קורית בכלי דם שמוביל דם למוח, היא עלולה לגרום לשבץ מוחי. אם יש לכם סוכרת, שוחחו עם הרופא המטפל על הדרכים שבהם תוכלו לנהל ביעילות את מחלת הסוכרת שלכם.

 

שבץ איסכמי, שבץ מוחי חולף או התקף לב

אדם שעבר שבץ מוחי או התקף לב נמצא בסיכון גבוה יותר לשבץ מוחי. תוספת הסיכון היא כזו שאדם שעבר לפחות שבץ מוחי חולף אחד נמצא בסיכון הגבוה פי 10 לשבץ מוחי מאדם באותו גיל ומגדר.

 

אורח חיים

עישון

עישון מזרז התפתחות טרשת עורקים ומעלה את רמת הקרישה בדם. ישנו קשר בין עישון לשבץ מוחי ולמחלות רבות אחרות. מומלץ להפסיק לעשן, וניתן לעשות זאת בדרכים רבות. למידע נוסף על גמילה מעישון פנו לרופא המטפל.

 

עודף משקל

עודף משקל מגביר את הסיכון לשבץ מוחי. הסיכון הגבוה ביותר קיים באנשים שנוטים להשמין במרכז הגוף (״השמנה בטנית״). השמנת יתר גם מובילה לרמת שומנים גבוהה בדם (כולסטרול), יתר לחץ דם וסוכרת. אפילו הורדה קטנה במשקל, של 5% עד 10% ממשקל הגוף, עשויה להוריד את אחוזי השומן הבטני ולהפחית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלת כלי דם. להמלצות נוספות להפחתת משקל קראו בפרק מניעת שבץ מוחי .