סוגים של שבץ מוחי

הידעתם שישנם שני סוגים עיקריים של שבץ מוחי? האחד איסכמי והשני המורגי, ושניהם מאד שונים.

שבץ איסכמי – Ischemic Stroke
שבץ איסכמי מתרחש כשיש חסימה בעורק שמוביל דם עשיר בחמצן לחלק מסוים במוח. ללא חמצן, תאי המוח בחלק זה של המוח מתחילים למות. כתוצאה מכך נפגעות היכולות שנשלטות על ידי האזור במוח שנפגע.
קרישי דם הם גורם נפוץ לחסימת כלי דם במוח.

זהו סוג השבץ הנפוץ ביותר. 90% ממקרי השבץ המוחי הם מסוג שבץ איסכמי.

כדי להמחיש מה קורה בשבץ איסכמי, נדמיין רשת צינורות השקיה בגינה. כשצינור לאזור מסוים בגינה נסתם, הצמחים באזור זה לא מקבלים מים. כל עוד הצינור סתום, הצמחים מתייבשים ובסופו של דבר מתים. עורק שמוביל דם למוח פועל באופן דומה לצינור בגינה. העורק מספק לתאים באזור מסוים במוח דם עשיר בחמצן ובמזון, מה שמאפשר להם לחיות ולתפקד. כאשר העורק נסתם, אספקת הדם נחסמת. כתוצאה מכך תאים אלה נהרסים ומתים.

ישנם שני סוגים של שבץ איסכמי:
שבץ תרומבוטי (thrombotic stroke) מתרחש כשנוצר קריש דם (blood clot) בעורק שמוביל דם למוח וחוסם אותו. הקריש עשוי להיווצר בעקבות רובד שומני (פלאק) שמצטבר בעורקים וגורם לזרימת דם מופחתת, למשל במקרה של טרשת עורקים (atherosclerosis).
שבץ תסחיפי (embolic stroke) מתרחש כשקריש דם או חומר אחר בגוף, למשל רובד שומני, נוצר באזור מרוחק מהמוח (בדרך כלל בלב), נסחף בזרם הדם ונתקע בעורקים צרים יותר במוח. סוג זה של קריש דם נקרא תסחיף. פרפור פרוזדורים (atrial fibrillation) הוא גורם נפוץ לקריש דם שעלול לגרום לשבץ תסחיפי.

 

שבץ איסכמי חולף – Transient Ischemic Attack (TIA)
שבץ איסכמי חולף, המכונה גם שבץ מוחי חולף או שבץ מוחי קטן, הוא שבץ מוחי שבמהלכו נחסמת אספקת הדם למוח באופן זמני, למשך מספר דקות או שעות בלבד. כמו בשבץ איסכמי, שבץ מוחי חולף קורה כאשר קריש דם חוסם את זרימת הדם לחלק מהמוח, אולם במצב זה התסמינים חולפים והרקמות לא נהרסות.

למרות שהתסמינים זמניים, גם שבץ מוחי חולף מצריך טיפול מיידי. שבץ מוחי חולף מעלה את הסיכון לשבץ מוחי נוסף העלול לגרום לנזק מתמשך. אם היה לכם שבץ מוחי חולף, קיימת סבירות גבוהה שעורק המוביל דם למוח נחסם חלקית או נהיה צר, או שישנו קריש דם בלב, ולכן עליכם לפנות לבירור רפואי בהקדם.


 

שבץ מוחי המורגי (דימומי) – Hemorrhagic Stroke
שבץ המורגי קורה אם עורק במוח נקרע או אם דולף דם מהעורק למוח.
כ-10% ממקרי השבץ המוחי הם על רקע שבץ המורגי.

נחזור לדוגמה של הגינה. כאשר צנרת הגינה נפגעת - למשל הצינור נקרע או שנוצר בו חור דרכו דולפים המים - המים יזרמו לצמחיה ללא הרף. כתוצאה מכך תהיה הצפה שתזיק לצמחים שבסופו של דבר ימותו. מצב דומה קורה בשבץ המורגי. כאשר עורק במוח דולף או נקרע, הדם זולג אל המוח ובעקבות כך תאי המוח נהרסים. כתוצאה מדליפת הדם ישנו לחץ תוך-גולגולתי שהורס גם הוא את תאי המוח.

שבץ המורגי מסווג על פי מיקומו במוח:
דימום תוך-מוחי (intracerebral hemorrhage) שבו כלי דם בתוך המוח מתפוצץ או דולף לתאי המוח בסביבתו והורס אותם. עקב כך, גם תאי מוח הרחוקים מהדליפה אינם מקבלים דם ונהרסים. יתר לחץ דם , טראומה, ומום עורקי-וורידי מולד הם חלק מהסיבות שיכולות לגרום לדימום תוך-מוחי.

דימום תת-עכבישי (subarachnoid hemorrhage) שבו עורק על או קרוב לפני השטח של המוח מתפוצץ ודולף למרווח שבין הגולוגולת למוח. דימום זה לרוב מורגש על ידי כאב ראש חד ופתאומי . דימום תת-עכבישי בדרך כלל נגרם מהתפוצצות מפרצת .