מהו שבץ מוחי?

 

שבץ מוחי, המכונה גם ארוע מוחי, או באנגלית stroke, קורה כשאספקת הדם לחלק מהמוח נפסקת. אם תאי המוח לא מקבלים דם עשיר בחמצן, הם מתחילים למות תוך דקות. מצב זה יכול להוביל לנזק מוחי, לנכות ואפילו למוות.

ישנם שני סוגים עיקריים של שבץ מוחי. הסוג הנפוץ ביותר הוא שבץ מוחי איסכמי. אם קריש דם נתקע בכלי דם במוח הוא עלול לחסום את זרימת הדם. בעקבות זאת התאים בחלק זה של המוח לא יקבלו חמצן וימותו.

שבץ מוחי עלול להיגרם גם כתוצאה מדימום מוחי פתאומי הפוגע בתאים במוח. מצב זה נקרא שבץ מוחי המורגי. אם כלי דם מתפוצץ בתוך או ליד המוח הדימום עלול לגרום לנזק ולשבץ מוחי.

שבץ מוחי הוא גורם המוות השלישי בישראל, והגורם העיקרי לנכות במבוגרים.

השפעת השבץ תלויה באזור במוח שנפגע ובחומרת הפגיעה. לדוגמה, אם אדם עבר שבץ מוחי קל הוא עשוי לסבול מבעיות קלות בלבד כמו חולשה זמנית ביד או ברגל. לעומת זאת, אדם שעבר שבץ מוחי קשה עשוי לסבול מבעיות קשות, כגון שיתוק בצד אחד של הגוף או לאבד את יכולת הדיבור.

מה חשוב שאדע?
ניתן למנוע שבץ מוחי– שבץ מוחי יכול לקרות לכל אחד בכל זמן, אבל ישנם גורמי סיכון שעלולים להעלות את הסיכון לשבץ. הרופא יוכל להדריך אתכם כיצד תוכלו לשלוט באותם גורמי סיכון ואולי למנוע שבץ מוחי .
ניתן לטפל בשבץ מוחי – שבץ מוחי הוא מצב חירום רפואי. מרגע שהתפתח, כל דקה חשובה! ככל שעובר זמן עד קבלת הטיפול, כך עולה הסיכוי לנזק מוחי ונכות. חשוב שתכירו את התסמינים ואת סימני האזהרה של שבץ מוחי. לזיהוי התסמינים תוכלו להיעזר במבחן הדפים׳ .